Судові позови та втрата зеленої енергетики: які наслідки блокування роботи нового ринку електроенергії в Україні?

Українська Воднева Рада стала одним з учасників дискусії «Щодо тарифів ДП «НЕК «Укренерго»: Що буде з відновлюваною енергетикою України?»

10 липня в інформагентстві «Укрінформ» відбулась прес-конференція членів Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) щодо рішення Окружного адміністративного суду Києва стосовно нових встановлених тарифів для «Укренерго». 

УАВЕ вважає рішення суду неприйнятним та виступає за його відміну. На думку членів асоціації такі дії призведуть до невиплат виробникам електричної енергії з відновлюваних джерел, зупинять будівництво нових об’єктів та порушать зобов’язання України перед міжнародними фінансовими інституціями.

За словами заступника директора з операційної діяльності ДП «НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького, такий тариф не передбачає фінансування ряду системних послуг, за які в новій моделі ринку відповідає компанія. А це - купівля втрат електричної енергії в магістральній мережі, оплата допоміжних послуг та компенсація «Гарантованому покупцю» різниці між ринковою вартістю електроенергії та «зеленим тарифом». Встановлений тариф покриває лише операційні витрати «Укренерго».

Заступник голови Української Водневої Ради Олександр Дьяченко підтримав позицію УАВЕ:

«Наша асоціація виступає за відміну рішення Окружного адміністративного суду, яким свавільно було заблоковано роботу нового ринку електроенергії. Ми маємо чітко розуміти, що бізнес будує свою стратегію виключно із встановлених державою гарантій та стабільного функціонування ринку. Відтак, сьогодні робота всієї вітчизняної енергосистеми залежить від рішення одного суду. Така ситуація є деструктивною та не виваженою». 

Він також зазначив, що члени Української Водневої Ради, які мають потужні напрацювання в сфері водневої енергетики, вже спостерігають занепокоєння іноземних партнерів, щодо можливих ризиків при інвестуванні в українські проекти.  

«Вже сьогодні ми можемо говорити про те, що деякі перспективні інвестори із пересторогою спостерігають за блокуванням роботи енергосистеми і змушено відтягують прийняття остаточних рішень за результатами проведених переговорів. Звичайно, така ситуація не може не хвилювати нас і наших контрагентів», - розповів Олександр Дяченко. 

За останні 5 років в українську відновлювану енергетику інвестовано близько 2,5 млрд євро. Це кредитування як вітчизняних, так і міжнародних фінансових установ. Директор з розвитку Української асоціації відновлюваної енергетики Олена Колтик зауважила, що якщо виплат по «зеленому тарифу» не буде, то Україна порушить зобов’язання перед міжнародними фінансовими інститутами. А отже, інвестиційний клімат в країні може погіршитись. В УАВЕ неодноразово робили заяви про те, що запуск нового ринку електроенергії без належної технічної, організаційної та фінансової підготовки може призвести до критичних наслідків.

До апеляційних судів вже подані позови від НКРЕКП та “Укренерго”. Компанії-учасники Української асоціації відновлюваної енергетики планують подати окремі позови про долучення їх до справи в якості третьої сторони, щодо відміни відповідного рішення.

Нагадаємо, 27 червня Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв рішення про призупинення дій постанови НКРЄКП, якими встановлено тариф на диспетчеризацію та передачу електроенергії з 1 липня. Тарифи визначали відповідно до нового ринку електроенергії в Україні.

В прес-конференції взяли участь: Директор з розвитку Української асоціації відновлюваної енергетики Олена Колтик, Заступник голови Української Водневої Ради Олександр Дьяченко, Генеральний директор ДТЕК ВДЕ Філіп Лєкєбуш, Заступник директора з операційної діяльності ДП «НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький, Голова Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков, Голова Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха, Співорганізатор спілки активних споживачів і проз’юмерів Андрій Зінченко.